Tata Steel Chess 2018 is traditionally the first super open chess tournament of the year. The 80th edition of the Tata Steel will take place in Wijk aan Zee from 12 – 28 January 2018. The Challengers section will be one of the strongest ever with GM Vidit Santosh Gujrathi, GM Amin Bassem, and GM Michal Krasenkow as top seeded.

Chessdom will have daily coverage with the top computer engines of TCEC – Houdini, Komodo, and Stockfish

Live: Tata Steel 2018 Masters / Tata Steel 2018 Challengers / TCEC with Twitch video

Challengers participants

GM Vidit, Santosh Gujrathi IND 2718
GM Amin, Bassem EGY 2693
GM Krasenkow, Michal POL 2671
GM Korobov, Anton UKR 2652
GM Bluebaum, Matthias GER 2640
GM L’Ami, Erwin NED 2634
GM Xiong, Jeffery USA 2634
GM Van Foreest, Jorden NED 2629
GM Gordievsky, Dmitry RUS 2622
GM Bok, Benjamin NED 2607
GM Tari, Aryan NOR 2599
GM Harika, Dronavalli IND 2497
WGM Girya, Olga RUS 2489
IM Van Foreest, Lucas NED 2481

Tata Steel 2018 Challengers pairings

Round 1 – Saturday the 13th
Xiong, Jeffery – Bok, Benjamin
Korobov, Anton – Bluebaum, Matthias
Girya, Olga – Gordievsky, Dmitry
Van Foreest, Jorden – Van Foreest, Lucas
Tari, Aryan – Vidit, Santosh Gujrathi
Krasenkow, Michal – L’Ami, Erwin
Amin, Bassem – Harika, Dronavalli
Round 2 – Sunday the 14th
Bok, Benjamin – Harika, Dronavalli
L’Ami, Erwin – Amin, Bassem
Vidit, Santosh Gujrathi – Krasenkow, Michal
Van Foreest, Lucas – Tari, Aryan
Gordievsky, Dmitry – Van Foreest, Jorden
Bluebaum, Matthias – Girya, Olga
Xiong, Jeffery – Korobov, Anton
Round 3 – Monday the 15th
Korobov, Anton – Bok, Benjamin
Girya, Olga – Xiong, Jeffery
Van Foreest, Jorden – Bluebaum, Matthias
Tari, Aryan – Gordievsky, Dmitry
Krasenkow, Michal – Van Foreest, Lucas
Amin, Bassem – Vidit, Santosh Gujrathi
Harika, Dronavalli – L’Ami, Erwin
Round 4 – Tuesday the 16th
Bok, Benjamin – L’Ami, Erwin
Vidit, Santosh Gujrathi – Harika, Dronavalli
Van Foreest, Lucas – Amin, Bassem
Gordievsky, Dmitry – Krasenkow, Michal
Bluebaum, Matthias – Tari, Aryan
Xiong, Jeffery – Van Foreest, Jorden
Korobov, Anton – Girya, Olga
Round 5 – Wednesday the 17th
Girya, Olga – Bok, Benjamin
Van Foreest, Jorden – Korobov, Anton
Tari, Aryan – Xiong, Jeffery
Krasenkow, Michal – Bluebaum, Matthias
Amin, Bassem – Gordievsky, Dmitry
Harika, Dronavalli – Van Foreest, Lucas
L’Ami, Erwin – Vidit, Santosh Gujrathi
Round 6 – Friday the 19th
Bok, Benjamin – Vidit, Santosh Gujrathi
Van Foreest, Lucas – L’Ami, Erwin
Gordievsky, Dmitry – Harika, Dronavalli
Bluebaum, Matthias – Amin, Bassem
Xiong, Jeffery – Krasenkow, Michal
Korobov, Anton – Tari, Aryan
Girya, Olga – Van Foreest, Jorden
Round 7 – Saturday the 20th
Van Foreest, Jorden – Bok, Benjamin
Tari, Aryan – Girya, Olga
Krasenkow, Michal – Korobov, Anton
Amin, Bassem – Xiong, Jeffery
Harika, Dronavalli – Bluebaum, Matthias
L’Ami, Erwin – Gordievsky, Dmitry
Vidit, Santosh Gujrathi – Van Foreest, Lucas
Round 8 – Sunday the 21st
Bok, Benjamin – Van Foreest, Lucas
Gordievsky, Dmitry – Vidit, Santosh Gujrathi
Bluebaum, Matthias – L’Ami, Erwin
Xiong, Jeffery – Harika, Dronavalli
Korobov, Anton – Amin, Bassem
Girya, Olga – Krasenkow, Michal
Van Foreest, Jorden – Tari, Aryan
Round 9 – Tuesday the 23rd
Tari, Aryan – Bok, Benjamin
Krasenkow, Michal – Van Foreest, Jorden
Amin, Bassem – Girya, Olga
Harika, Dronavalli – Korobov, Anton
L’Ami, Erwin – Xiong, Jeffery
Vidit, Santosh Gujrathi – Bluebaum, Matthias
Van Foreest, Lucas – Gordievsky, Dmitry
Round 10 – Wednesday the 24th
Bok, Benjamin – Gordievsky, Dmitry
Bluebaum, Matthias – Van Foreest, Lucas
Xiong, Jeffery – Vidit, Santosh Gujrathi
Korobov, Anton – L’Ami, Erwin
Girya, Olga – Harika, Dronavalli
Van Foreest, Jorden – Amin, Bassem
Tari, Aryan – Krasenkow, Michal
Round 11 – Friday the 26th
Krasenkow, Michal – Bok, Benjamin
Amin, Bassem – Tari, Aryan
Harika, Dronavalli – Van Foreest, Jorden
L’Ami, Erwin – Girya, Olga
Vidit, Santosh Gujrathi – Korobov, Anton
Van Foreest, Lucas – Xiong, Jeffery
Gordievsky, Dmitry – Bluebaum, Matthias
Round 12 – Saturday the 27th
Bok, Benjamin – Bluebaum, Matthias
Xiong, Jeffery – Gordievsky, Dmitry
Korobov, Anton – Van Foreest, Lucas
Girya, Olga – Vidit, Santosh Gujrathi
Van Foreest, Jorden – L’Ami, Erwin
Tari, Aryan – Harika, Dronavalli
Krasenkow, Michal – Amin, Bassem
Round 13 – Sunday the 28th
Amin, Bassem – Bok, Benjamin
Harika, Dronavalli – Krasenkow, Michal
L’Ami, Erwin – Tari, Aryan
Vidit, Santosh Gujrathi – Van Foreest, Jorden
Van Foreest, Lucas – Girya, Olga
Gordievsky, Dmitry – Korobov, Anton
Bluebaum, Matthias – Xiong, Jeffery

Chessdom